Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Långfärdskridskor 22/2 , Rektur/Grupp 3

Efter förra helgens magiska turer på fina och spännande isar i solsken hoppas vi på fler fina isar även den här helgen. Men eftersom isläget påverkas av väderförhållandena så gör vi upp planer men som kan komma att bli inställda om läget blir för osäkert.

Start: lördag, 22 feb 2025 (kl 09:00)
Slut: lördag, 22 feb 2025 (kl 15:00)

Boka (7 platser kvar)

Se mer information nedan

Detta är en rektur för vana skridskoåkare.

https://www.friluftsframjandet.se/regioner/vast/lokalavdelningar/lerum/langfardsskridsko/

Vi samlas vid Lerums stations stora parkering intill parkeringshuset för att senare kunna samåka till den sjö vi startar ifrån, om inget annat meddelas.

Som vanligt när ni åker med Lerums lokalavdelning förväntar vi oss att ni har den förväntade säkerhetsutrustning som vi kräver: Isdubbar, pik gärna hjälm och kastlina. Ryggsäck med ett helt ombyte av kläder i vattentät säck. Matsäck, varm dryck och vatten. Förstärknings plagg för fika stunden och ngt att sitta på. "Du blir varm när du åker men kall när du fikar!
Varma vantar då vinden kyler är bra att ha. Vi förväntar oss att du har en utrustning som passar dig och som du själv klarar av att hantera. Har du frågor el undringar om något hör gärna av dig innan turen så vi kan hjälpas åt att lösa det.
Är det något viktigt som gäller dig som vi behöver veta om, hör gärna av dig om det innan också, så känns det tryggare för alla parter.

När du kommer med på turen förväntar vi oss att du betalt 50 kr på vårt swishnr 123 553 23 53, vi vill att du gått en säkerhetskurs och vill ingå i VGS & Skridskonätet så betalar du även in 180 kr/ säsong för att ta del och själv delge olika isobservationer och lägga upp dig på turer du deltagit på där.

Exakt var och när vi ska åka kommer ut senast på lördag em, tidig kväll.

Vid frågor eller funderingar hör gärna av er ngn dag innan turen så kan vi hjälpas åt att svara på frågor el annat.
Hör av er till Maria Tengel Jöborn) (0732 631618) eller Stefan Jarbring (0768333324)
Det går även bra att mejla oss : Maria.tengel.joborn@frilusftsframjandet.se


Mer info

Arrangör
Ansvarig ledare
Svårighetsgrad
Krävande
Passar för
Vuxen
Gren
Långfärdsskridskor
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
lördag, 22 feb 2025 (kl 09:00)
Slut
lördag, 22 feb 2025 (kl 15:00)
Antal platser
10
Platser kvar
7
Anmäl dig senast
2025-02-22
Medlemspris
50 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Se information i beskrivning

Plats: 

Stationsvägen 2, 443 30 Lerum, Sweden

Samlingsplats: 

Stationsparkeringen närmast parkeringshuset

Latitud
57.7685569434347
Longitud
12.269458043329877

Format: WG S84 decimal

Samåk till äventyret

Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.

Till plattformen

Hitta skridskoäventyr

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider