Logga in på Mina sidor
Glömt lösenord?
Bli Medlem

Tältvandring i Sarek: Änonjalmme-Saltoluokta

På denna vandring går vi på markerad led endast delar av första och sista dagen. På några sträckor finns stig, på övriga sträckor är det lättvandrad hed, ibland steningt, ibland täta videsnår och några vad som i normala fall är enkla. Det finns mer lättvandrade rutter på denna sträcka men genom att välja en lite besvärligare rutt kommer vi till inte så ofta besökta vackra platser.

Start: fredag, 8 aug 2025 (kl 18:00)
Slut: söndag, 17 aug 2025 (kl 10:00)

Köa

Se mer information nedan

Första dagen bor vi i fjällstugan Akka, den har ingen butik. Mitt i Sarek, vid Skarja, passserar vi en raststuga. Förutom några broar finns inget annat än vacker natur.

För att följa med på denna vandring ska du därför ha vandrat med tält i fjällen tidigare och veta att du klarar att bära allt som behövs för nio dagar och åtta nätter på fjället. Med en klokt planerad packning behöver ryggsäcken ändå inte väga mer än 15-17 kg.

Färdplan

Torsdag 7/8

Avresa med tåg från Stockholm, kl 21:55 (eller annan avreseort)

Fredag 8/8

Ankomst Gällivare kl 13:37. Buss från Gällivare kl 14:45 ankomst Ritsem kl 18:05. Båt från Ritsem efter bussens ankomst. Ankomst till Änonjalmme ca kl 19:00.
Vandring, till STF Akka fjällstuga, ca 1,5 km.

Lördag 9/8

Vandring via "treparksmötet" till söder om Sjnjuvtjusjåhkå ca 18 km.

Söndag 10/8

Vandring till Ruohtesvagge, ca 15 km.

Måndag11/8

Vandring till Tjåggnårisjåhkå, ca 16 km.

Tisdag 12/8

Vandring till Niendooalgge, ca 15 km.

Onsdag 13/8

Vandring till Guodekvagge, ca 16 km.

Torsdag 14/8

Vandring via Sjäksjo (med fin utsikt över Kungsleden nere i Avtsusjavagge) till norr om Rasek, ca 18 km.

Fredag 15/8

Vandring till Saltoluokta ca 9 km.

Lördag 16/8

Reservdag, ankomst Saltoluokta. Boende på fjällstationen med middag i restaurangen.

Söndag 17/8

Båt Saltoluokta - Kebnats ca kl 11:30
Buss Kebnats - Gällivare kl 12:05 – 13:40
Tåg från Gällivare kl 15:34

Måndag 18/8

Ankomst Stockholm kl 7:01

Tåg- och busstider är preliminära!

Detta är planen. Dagssträckorna kan bli både kortare och längre. Om det går enligt plan förlänger vi vandringen på slutet, eller gör dagstur med lätt packning, så att vi kommer till Saltoluokta fjällstation på eftermiddagen lördag 16/8.

Pris

4500 kr. Om det 1 juni 2025 är färre än fem deltagare ställs äventyret in och anmälningsavgiften återbetalas.
Anmälningsavgift 500 kr betalas via webben vid anmälan. "Medlemspris" som visas höger avser alltså enbart anmälningsavgiften. Resterande del betalas senast 1 juli 2025 till plusgiro: 60 97 96-8.
Priset inkluderar guidning av certifierade fjälledare och informationsträff (fysisk eller digital) före turen och boende en natt i Akka fjällstuga och en natt på Saltoluokta fjällstation med middag på restaurangen.
Priserna gäller för medlemmar i STF. Icke medlem i STF betalar ytterligare 100 kr/natt. Medlemmar har rabatt på båten Saltoluokta-Kebnats. Om du inte är medlem, så lönar det sig att bli det.
Söderorts avbokningsregler finns i under Dokument & länkar nedan.

Resa

Deltagarna köper själva tågresa Stockholm (eller annan avreseort)-Gällivare och buss Gällivare-Ritsem fjällstation med ankomst 8/8 kl 18:05. Från Ritsem anslutande båt till Änonjalmme där vandringen börjar. Båten betalas på plats och kan inte bokas i förväg. Samt hemresa Kebnats-Stockholm (eller annan ort). Båt från Saltoluokta - Kebnats betalas i Saltoluokta och kan inte bokas i förväg. Avresa Kebnats 17/8 kl 11:45 till Gällivare samt tåg från Gällivare 15:34, mot Stockholm. Köp tåg- och bussresa tillsammans, "Resplus", så kommer du hem även om buss eller tåg är försenat. Kan köpas på sj.se. Köp hemresan återbetalningsbar/ombokningsbar. Medlemmar i Friluftsfrämjandet och STF har 10% rabatt, men du kan bara utnyttja den ena rabatten. Friluftsfrämjarrabatten kan inte användas tillsammans med pensionärsrabatt. Men STF-rabatten har inget undantag för att kombineras med pensionärsrabatt.

OBS!

När vandringen planerades gick det att köpa biljetter till tågen ovan. Sedan des har tåget från Stockholm 7/8 kl 21:55 ändrat till "Banarbete planeras" och det går nu inte att köpa biljetter. Avresan kan därför komma att ändras något. F.n. är det inte bestämt hur.

Mat

Middag i Saltoluokta ingår. All övrig mat betalar du själv. All mat för vandringen behöver du ha med dig hemifrån.

Utrustning

All utrustning tas med hemifrån. Utrustningslista finns under "Relaterad information" nedan.

Informationsträff

Under juni kommer vi att ordna en informationsträff, fysisk eller digital.

Frågor

Undrar du något, tveka inte att kontakta
Lars Hallgren (070-3244515, lars.hallgren@friluftsframjandet.se), certifierad fjälledare helår.
Careen Kaldma (072-3410422, careen.kaldma@friluftsframjandet.se), certifierad fjälledare sommar.


Mer info

Arrangör
Svårighetsgrad
Krävande
Passar för
Vuxen
Gren
Fjäll - sommar
Typ av äventyr
Aktivitet

Anmälan, tid & plats

Start
fredag, 8 aug 2025 (kl 18:00)
Slut
söndag, 17 aug 2025 (kl 10:00)
Åldersgräns
över 18
Antal platser
6
Platser kvar
0
Anmäl dig senast
2025-05-31
Medlemspris
500 kr
Bli medlem
Barn
+ 115 kr
Ungdom
+ 190 kr
Vuxen
+ 395 kr
Familj
+ 590 kr

Betalning: Direktbetalning med kort

Genom att betala godkänner du köpvillkoren.

Plats: 

Ritsemvägen 2, 982 99 Gällivare, Sverige

Samlingsplats: 

Ritsem, bryggan

Latitud
67.720818
Longitud
17.473924

Format: WG S84 decimal

Annons

Samåk till äventyret

Samåk till äventyret med andra medlemmar i Friluftsfrämjandet, Skjutsgruppen och Naturskyddsföreningen. Nu kan du som medlem testa vår nya samåkningsplattform. Be om plats eller erbjud plats i din bil.

Till plattformen

Fjällturer

Visar 0 av 0 äventyr Hittar du inte det du söker? Gör en avancerad sökning

Kunskap & guider