Sök på webbplatsen

Hitta lokalavdelning

Som medlem får du

  • Tillgång till Sveriges bredaste utbud av guidade friluftsaktiviteter
  • Stödjer vårt arbete med hela Sveriges friluftsliv, och mycket mer...
Bli medlem

Logga in

Ledningsgrupper och råd

Nedan finner du namn och lokalavdelning på de personer som ingår i våra olika ledningsgrupper och råd. Medlemmarna är utsedda av regionstyrelsen och arbetar ideellt för att utveckla respektive verksamhetsgren med stöd från regionkontoret.

Medlemmar i ledningsgrupper

Barn

Anette Brottman, Södra Roslagen
Gunilla Enlund, Björnlunda-Gnesta
Marie-Anne Svedberg, Vänge
Tuula Torro, Enskede
Tina Grill-Darin, Stockholm
Ulla-Britt Thorngren, Värmdö
Jill Westermark, Södra Roslagen (styrelserepresentant)
Sofia Nordwall (regionkontoret)
Kerstin Erman (regionkontoret) 

Fjäll

Karl-Erik Sturebrant, Märsta-Sigtuna
Fredrik Modén, Södertälje
Eva Buhre, Lidingö
Christian Gottlieb, Lidingö
Gabriella Nilsson, Järfälla
Maria Rolf, Uppsala (styrelserepresentant)
Barbro Grans (regionkontoret)

Funktionell skidåkning

Stefan Andersson, Huddinge
Johan Skarelius, Stockholm
Jonas Hagblom, Huddinge
Beatrice Archer, Boo
Sandra Hammarbäck, Upplands Väsby
Dennis Svärd, Bålsta (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (regionkontoret)

Kajak

Göran Johansson, Enköping
Lars Kristian Stölen, Uppsala
Peter Bogren, Norrviken
Ing-Marie Lidell Edman, Mälaröarna(styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (regionkontoret)

Snösäker

Fredrik Rydahl, Huddinge
Mikael Jansson, Tyresö
Ann Hedberg, Stockholm
Magnus Ohlgren, Norra Järva
Ragnar Santesson, Nacka-Saltsjöbaden (styrelserepresentant)
Annika Norlén (regionkontoret)

Utbildningsteam snö

Gunnar Åkerman, Stockholm
Anna Lissola, Uppsala
Fredrik Guste, Enskede
Tom Alvå, Huddinge
Johan Malmsten, Gävle
Angelica Nylöf, Stockholm (styrelserepresentant)
Annika Norlén (regionkontoret)

Vandring, stavgång, geocaching

Karl-Erik Sturebrant, Märsta-Sigtuna
Leif-Åke Wiström, Enköping
Sören Svensson, Stockholm
Ewa Hedlund, Huddinge
Leif Malmlöf, Huddinge (styrelserepresentant)
Barbro Grans (regionkontoret)

Mountainbike (MTB)

Mikael Stenemyr, Lidingö
Chris Cameron, Hägersten-Skärholmen
Maria Rolf, Uppsala (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (regionkontoret)

Medlemmar i råd

Marknadsföringsrådet

Inga Ovanmo Skoog, Lidingö
Anita Stigberg, Botkyrka
Maria Selander Wågberg, Bålsta
Dennis Svärd, Bålsta (styrelserepresentant)
Annika Norlén (regionkontoret)

Mångfaldsrådet

Knut Joensen, Stockholm
Eva Hartman-Juhlin, Uppsala
Johan Skarelius, Stockholm
Charlotta Göller, Huddinge
Anna Ahlström, Tyresö
Ragnar Santesson, Nacka-Saltsjöbaden (styrelserepresentant)
Barbro Grans (regionkontoret)

Friluftsmiljörådet

Anders Widell, Enskede
Hans Fürtenbach, Stockholm
Jill Westermark, Södra Roslagen
Inga Ovanmo Skoog, Lidingö
Leif Malmlöf, Huddinge
Agneta Magnusson, Mälaröarna (styrelserepresentant)
Ylva Schöldberg (regionkontoret)